Wędliny Domowe
Drukuj

Witam.

Zarażony tematem wędzenia przez kolegę w pracy postanowiłem wybudować  własną wędzarnię przydomową.

Budowę zaczynałem wiosną 2012 r., a obecnie w październiku br. ukończyłem.

Materiał do budowy szukałem najtaniej jak się dało. Cegła w ilości 300  sztuk pochodzi z dzikiego wysypiska odpadów. Wykorzystałem również stare płyty chodnikowe o wym.35x35cm oraz płyty o wym 50x50 cm. Drzwiczki do paleniska z odzysku od kolegi w cenie 10zł. Drzwi do komory wędzarniczej wykonałem własnoręcznie (materiał: blacha pochodzi ze starych drzwi garażowych, a kątowniki dokupiłem za ok. 20zł).

Podstawa wędzarni to 3 m x 1 m. Palenisko wyłożyłem (tylko boki) płytkami szamotowymi. Strop paleniska to mała płyta chodnikowa; wewnątrz 10 cm wełny mineralnej przykryte dużą  płytką chodnikową. Przewód dymny dł 2 m (od paleniska do komory). Przewód to zakleszczone dwie rynny metalowe w kształcie litery C o przekroju 25 cm na 15 cm. Rynny takie stosuje się do osłony tras pędniowych na stacjach czy bocznicach kolejowych. Wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Blat i cokoły oraz  podłogę w komorze wędzarniczej wykonałem z starych odpadów płytek ceramicznych. W kominie zabudowałem obowiązkowo szyber ruchomy.

Resztę materiałów już musiałem dokupić. Płytki klinkierowe na całą elewację 24 zł 1m kw. (ok 6m). Cement ok. 5 worków (8 zł/jeden worek). Klej do płytek 2 worki = 40 zł. Płyta OSB i deski na zadaszenie ok.70zł. Gont bitumiczny 3,5 m kw. ok. 85zł. Czarna farba termiczna: 2 puszki 32 zł oraz 2 termometry za 28zł. Kątownik alu. plus kołki i pozostałe drobiazgi, których nie pamiętam ok.100zł. Podsumowując wydałem jakieś 550 zł w zaokrągleniu.

Tylnej powierzchni nie wykańczałem, ponieważ jest niewidoczna przy samym płocie. Przy pierwszym próbnym wędzeniu bez problemu mogłem regulować temperaturę w zakresie 40 dół 60 góra itp. Teraz muszę poświęcić trochę czasu na przestudiowanie przepisów kulinarnych i rozpocząć przygodę z wędzeniem.

Pozdrawiam Litawor.

bwd  Album: 1/7  fwd

Dodaj komentarz

Uwaga!
Administracja nie posiada żadnych dodatkowy zdjęć/planów/projektów dotyczących
prezentowanych na stronie wędzarni!

Kod antyspamowy
Odśwież